Pateikiame esmines rekomendacijas, į ką atkreipti dėmesį renkantis advokatą.

Pirmiausia rekomenduojame įsitikinti, ar konkretus teisininkas yra advokatas. Lietuvoje nėra tokio teisinio reguliavimo, kuris numatytų bent minimalius reikalavimus teisines paslaugas teikiančiam asmeniui. Tai reiškia, kad bet kas, pavyzdžiui ir teisės mokslų studentas gali teikti teisines paslaugas.

Advokatas nuo teisininko skiriasi tuo, kad:

  1. Advokatas privalo turėti aukštąjį universitetinį teisinį išsilavinimą – teisės bakalauro ir teisės magistro kvalifikacinius laipsnius arba teisininko profesinį kvalifikacinį laipsnį (vienpakopį universitetinį teisinį išsilavinimą);
  2. Advokatas privalo būti išlaikęs advokatų kvalifikacinį egzaminą;
  3. Advokatas privalo būti nepriekaištingos reputacijos;
  4. Advokatui taikomas LR Advokatų Etikos kodeksas, už kurio pažeidimus taikoma atsakomybė;
  5. Advokatas privalo apdrausti savo civilinę atsakomybę.

Teisę verstis advokato veikla turi advokatas, įtrauktas į turinčių teisę verstis advokato veikla, sąrašą (Lietuvos praktikuojančių advokatų sąrašą).

Patikrinti, ar asmuo yra advokatas galima Lietuvos Advokatūros internetiniame puslapyje adresu www.advokatura.lt skiltyje Advokatų paieška.

Jeigu teisines paslaugas teikia ne advokatas, pavyzdžiui, ieškinį ar kitą procesinį dokumentą parengia teisininkas ar kitas asmuo, tai tokiu atveju patirtų išlaidų teisinei pagalbai apmokėti nebus galimybės prisiteisti ir laimėjus bylą teisme.

Antra, į klausimą kuris advokatas yra geras – neįmanoma atsakyti nežinant dėl kokios problemos sprendimo yra kreipiamąsi. Šiuo klausimu yra labai svarbi advokato specializacija, kuri reiškia – kurioje teisės srityje arba su kokiais ginčias advokatas dirba daugiausiai, kokioje teisės šakoje specializuojasi: ar tai šeimos teisė, administracinė teisė, darbo teisė ar kita teisės sritis. Šeimos teisės ekspertas nebus geras advokatas sprendžiant akcininkų ginčus ir atvirkščiai, todėl prieš kreipiantis į advokatą rekomenduojama pasidomėti, su kokiomis bylomis advokatas dirba daugiausiai. Manome, kad kokybės negarantuoja kuo platesnis advokato teikiamų teisinių paslaugų aprašymas, apimamtis ir baudžiamąsias, ir administracines, civilines bylas. Rekomenduojame rinktis tą advokatą, kuris turi patirties ir specializuojasi būtent toje teisės šakoje, kuri Jums reikalinga.

APB STRATEGUM advokatai specializuojasi verslo teisės srityje, tačiau kiekvienas atskirai ir dar atskirose verslo teisės srityse: vieni komandos nariai dirba pagrinde su darbo teisės klausimais, kiti sutarčių sudarymo klausimais, statybos rangos, viešųjų pirkimų srityje ir pan. Tokiu būdu galima užtikrinti: protingas laiko sąnaudas gilinantis į Kliento situaciją bei patirtį ir ekspertiškumą sprendžiant konkrečius klausimus.

Trečia, advokato teikiamų teisinių paslaugų kaina nėra absoliutus rodiklis dėl jo teikiamų paslaugų kokybės, tačiau į tai galima atsižvelgti vertinant advokato ekspertiškumą bei patirtį. Mūsų nuomone, teikiamų paslaugų kaina turi atitikti kuriamą pridėtinę vertę. Klientas taip pat visada turi žinoti, kiek kainuos vienas ar kitas dokumento parengimas, iš anksto bent preliminariai žinoti

proceso kainą, jam turi būti aiški kainodara ir atsiskaitymo sistema. Priešingu atveju Klientas negali priimti sprendimo dėl tolimesnių veiksmų, nes neturi visos tam būtinos informacijos.

APB STRATEGUM advokatai siekia, kad nebūtų netikslingo bylinėjimosi, kad sprendimas dėl tolimesnių veiksmų būtų paremtas ne tik teisine, bet ir ekonomine logika. Pavyzdžiui – dalyvaujant byloje prieš bankrutuojančią įmonę galima daryti prielaidą, kad net ir laimėjus teisminį procesą, bylinėjimosi išlaidos realiai galimai nebus atlygintos. Tai būtina įvertinti iš anksto, ar byla laimėtina ne tik teisiniu, bet ir finansiniu aspektu. Kitaip tariant, Klientui yra svarbus ne procesas, bet galutinis pasiektas rezultatas.

Ketvirta, ir tikriausiai svarbiausia, ar pabendravus su advokatų Jūs juo pasitikite, ar Jums buvo atsakyta į svarbiausius klausimus, ar advokatas buvo susipažinęs su jam atsiųstais dokumentais, ar tapo aiški situacijos sprendimo strategija, įvertinta bylos baigtis, argumentuoti pasirinkimai, pateikta aiški informacija dėl tolimesnių veiksmų, terminų bei teisinių paslaugų kainos.

Penkta, ar su advokatų galima susisiekti, ar jis perksmabina, ar atsako į Jūsų klausimus laiku, taip, kaip susitarėte.

Susitikimo ar pokalbio telefonu metu rekomenduojama užduoti visus Jus dominančius klausimus advokatui, iš kurių esminiai galėtų būti:

  1. Jūsų problemos sprendimo variantai bei jų vertinimas;
  2. Panašių bylų patirtis – kaip jos baigėsi ir kodėl;
  3. Kokie konkretūs tolimesni reikalingi atlikti veiksmai;
  4. Kiek gali trukti situacijos sprendimas;
  5. Kiek kainuos teisinės paslaugos;
  6. Kokia atsiskaitymo tvarka;
  7. Paprašykite nurodytą informaciją pateikti ir raštu (pvz. elektroniniu paštu);

Šešta, advokatą geriausia pasirinkti iš kelių variantų, turint atsakymus į užduotus esminius klausimus. Taip pat atkreipiame dėmesį, kad advokatas, kuris prognozuoja geriausią bylos baigtį nebūtinai bus geriausias, nes reikia numatyti įvarius scenarijus ir tik įvertinus argumentus bei įrodymus galima vertinti bylos baigtį. Atkreipiame dėmesį, kad neatsakingas (neturint visos esminės informacijos, kitos pusės pozicijos) ir pakankamai kategoriškas advokato bylos baigties prognozavimas turėtų būti vertinamas neigiamai.

Septinta, tikėkis pergalės, bet ruoškis karui – senas aforizmas, gimęs Romos imperijos laikais, dar 4 amžiuje. Šiuo klausimu dar svarbu paminėti, kad geras advokatas iš karto neskatins kreiptis į teismą, o pirmiausia bandys rasti taikų situacijos sprendimo būdą. Nepaisant to, pasiruošti (reikiamus įrodymus, dokumentus bei informaciją) ir galimam teisminiam procesui bus reikalinga iš anksto, nes ir tuo atveju stipri ir užtikrinta pozicija derybose dėl taikaus susitarimo yra naudinga Klientui.

Advokatas taip pat turėtų atsisakyti atstovauti/teikti teisines paslaugas, jeigu tuo klausimu jam trūksta patirties.

LR Advokatūros įstatymo 40 straipsnis numato, kada advokatas gali atsisakyti teikti teisines paslaugas. Advokatas gali atsisakyti teikti teisines paslaugas tik dėl svarbių priežasčių.

Svarbiomis priežastimis laikomi tokie atvejai:

  1. kai dėl teisinių paslaugų teikimo būtų pažeisti esminiai advokato veiklos bei etikos principai,
  2. advokato užimtumas,
  3. patirties trūkumas,
  4. ar kitos priežastys, dėl kurių advokatas negali tinkamai suteikti teisines paslaugas.

Apie atsisakymą teikti teisines paslaugas ir tokio atsisakymo motyvus advokatas privalo nedelsdamas pranešti Klientui.